foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Western Digital My Cloud 2TB, WDBCTL0020HWT-EESN

špecifikácia

Western Digital My Cloud 3TB, WDBCTL0030HWT-EESN

špecifikácia

Western Digital My Cloud 4TB, WDBCTL0040HWT-EESN

špecifikácia

 

NAS (anglicky Network Attached Storage - "dátové úložisko na sieti") je v informatike označenie pre dátové úložiská pripojené k miestnej sieti LAN. Dáta toho úložiska môžu byť poskytované rôznym užívateľom. NAS nemusí mať len funkciu súborového servera, ale môže mať aj iné špecializované funkcie. Napríklad klient P2P siete, webový server a ďalšie. Väčšinou obsahuje nejaký vstavaný počítač, ktorý má za úlohu zdieľanie dát a podporu rôznych protokolov.

Tieto zariadenia si získala popularitu od roku 2010, keď začala byť používaná na zdieľanie dát medzi niekoľkými počítačmi. V porovnaní medzi inými sieťovými úložiskami sú nasya rýchlejšie, majú ľahší administráciu a jednoduchšie nastavenie.

NAS obsahuje jeden a viac pevných diskov, ktoré sa môžu zlučovať do väčších dátových štruktúr alebo môžu vytvoriť RAID pole. Lacnejšie zariadenia podporujú hlavne RAID 0 a 1. Prístup k dátam je väčšinou pomocou protokolov NFS, SMB / CIFS alebo AFP.

 

NAS môže byť využívaný aj viac spôsoby, ako len ako centrálna jednotka, ktorá poskytuje rôznym užívateľom dáta. Môže byť použitý aj ako lacný a jednoduchý pre load-balancing (server rozviazaním záťaž), jednoduchý email alebo web server poskytujúci úložiska. Najväčšie využitie nachádzajú NAS tam, kde užívateľ potrebuje uložiť veľké množstvo multimediálnych dát. V dnešnej dobe je NAS lacnejšie ako rackový server, takže sa menším firmám oplatí používať NAS kvôli cene, ale napríklad aj kvôli veľkosti. Cena sa líši hlavne v tom, koľko NAS podporuje pripojených diskov, aké RAID podporuje a či obsahuje nejaké ďalšie pripojenie (napríklad FireWire).

 

 

 

logo_domaca-siet.pdf

Prihlásenie

Za registráciu na stránkach získate zľavu na poskytované služby.

Info

Používatelia
8
Články
10
Čítanosť článkov
23097